Triatlon Litomyšl | www.triatlonlitomysl.cz

Navigace \ Triatlon Litomyšl \ Historie

Historie

Z historie litomyšlského triatlonu (1,2km plavání, 50km kolo, 10km běh), pořádaného ve sportovním areálu u rybníku Velký košíř v Nedošíně.

Akce vznikla v roce 1993 u pivka v hospodě U Černého orla, kde jsme se dohodli, že zkusíme triatlon na delších tratích. Triatlon, kterého se někteří z nás pravidelně zúčastňují (tzv. DECIMUŽ) je pro nás moc rychlý a krátký.

Na start prvního ročníku se v sobotu 26.8.1995 postavilo 21 závodníků. Z nichž jako prvním vítězem se stal Miroslav Hájek, který svůj triumf zopakoval i v druhém ročníku a stále je pravidelným účastníkem.

První čtyři ročníky se jely na jiné trati (1,2 km plavání, 65 km kolo - Litomyšl - Choceň- Ústí nad Orlicí -Č. Třebová - Litomyšl, běh 10km Černá hora - Pazucha - Černá hora).

Další ročníky se konaly již na jednom místě - hřiště v Nedošíně, kde jsme získali podporu a pomoc obyvatel Nedošína a zázemí v místní hospodě Na Žabárně. Závod se stal součástí sportovních aktivit Litomyšle a širokého okolí.

V současnosti probíhá závod na tratích (1,2km plavání, 50 km kolo - 2 okruhy - Nedošín - Morašice - Makov - Seč Vidlatá - Morašice - Tržek - Nedošín, 10km běh - 2 okruhy - Nedošín - Nedošínský háj - Štít a kolo Košíře zpět do Nedošína). Trať se závodníkům líbí pro její členitost a krásné okolí. Počet startujících se v posledních ročnících pohybuje od 40 do 55 osob, rozdělených do kategorií podle pohlaví a věku. Již tradičně startují i tříčlenné štafety. Věk účastníků v minulých ročnících se pohyboval od 13 do 60 let.

Nečekaným zpestřením byla v 11. ročníku účast špičkového světového triatlonisty na dlouhých tratích, několikanásobného účastníka prestižního Havajského triatlonu Ironman (3,8 km plavaní, 180 km kolo, 42 km běh), Petra Vabrouška ze Zlína - reprezentanta ČR.

Závod pořádá parta nadšenců, sportovců a dobrovolníků z Litomyšle a Nedošína. V čele s Petrem Popelkou, po kterém jsem při šestnáctém ročníku převzal statut hlavního organizátora. Doufám, že se mi podaří navázat na jeho úspěšné a bezproblémové průběhy závodů.

Díky všem, kteří mi s organizací pomáhají, pomáhat budou i všem účastníkům, kteří tím pomáhájí upevnit význam slova TRADIČNÍ triatlon a doufám, že i na dále budeme v tradiční termín prodlužovat historii litomyšlského triatlonu.

Přemysl Seidl

Kontaktní údaje

Kontaktní údaje:
Přemysl Seidl
+420 777 200 776

Kontaktní e-mail:

Číslo účtu:
208420549/0600

Partneři triatlonu

Hospůdka V OKLIKU Benátky

BERNARD ochutnat můžete v hospůdce V OKLIKU Benátky:-)